آرشیو چهارمین جشنواره ملی فیلم و عکس فناوری و صنعتی (فردا)
گروهی از سینماگران و عکاسان صنعتی برای بازدید از تاسیسات نفتی بندر عسلویه و همچنین شرکت در چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، وارد این بندر شدند.
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 اردیبهشت 1396
نسخه کاغذی کاتالوگ چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی به امکان نمایش تصویری مجهز شده است.
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 اردیبهشت 1396
نامزدهای دریافت جوایز بخش‌های مختلف چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی اعلام شدند.
تاریخ انتشار: یکشنبه 10 اردیبهشت 1396
استاد علي‌اصغر حاجي بابا، پدر صنعت ريخته‌گري و فروآلياژها در ايران، در اختتاميه چهارمين جشنواره فيلم و عكس فناوري و صنعتي تقدير مي‌شود.
تاریخ انتشار: جمعه 8 اردیبهشت 1396
نشست «یک تجربه» چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی با حضور مجتبی میرتهماسب و مهدی گنجی شنبه 9 اردیبهشت در عسلویه برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار: چهار شنبه 6 اردیبهشت 1396
فیلم برتر صنایع الکترونیک چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی جایزه ویژه دریافت می‌کند و آثار منتخب نیز در دانشگاه‌های کشور به نمایش در می‌آیند.
تاریخ انتشار: سه شنبه 5 اردیبهشت 1396
بزرگداشت فرشاد فدائیان از پیشکسوتان ساخت فیلم‌های صنعتی، در اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی در عسلویه برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار: دوشنبه 4 اردیبهشت 1396
عکاس: حسن هندی
تاریخ انتشار: یکشنبه 3 اردیبهشت 1396
دبیر چهارمین چهارمین جشنواره فیلم و عکس صنعتی و فناوری ضمن تشریح برنامه‌های این رویداد ملی، از برگزاری نشست تخصصی مجتبی میرتهماسب در عسلویه و همچنین برنامه‌های ویژه زمان برگزاری جشنواره سخن گفت.
تاریخ انتشار: یکشنبه 3 اردیبهشت 1396
محمود کلاری، داریوش کیانی و شهاب‌الدین عادل، بررسی عکس‌های صنعتی و تبلیغاتی در جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی را فرصتی مغتنم برای فعالان این حرفه دانستند.
تاریخ انتشار: چهار شنبه 30 فروردین 1396
پوستر و تیزر چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی در فاصله 10 روز تا برگزاری این رویداد فرهنگی منتشر شد.
تاریخ انتشار: سه شنبه 29 فروردین 1396
رهبر قنبری رابطه انسان با صنعت و معماری را مهمترین اصل در مستند صنعتی و فناورانه دانست و گفت: در ساختار یک مستند صنعتی باید انسان را محور قرار داد؛ چون اگر صنعت و معماری به یک امر انسانی تبدیل نشود خورنده آدمی است.
تاریخ انتشار: سه شنبه 29 فروردین 1396
رییس چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی گفت: بنگاه‌های صنعتی و فناورانه نتوانسته‌اند از ظرفیت بالقوه نیروهای جوان در حوزه سینما و مستند به خوبی استفاده کنند و جشنواره به دنبال کاهش هرچه بیشتر شکاف بین مدیران و سینماگران است.
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 فروردین 1396
12345
چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، در عسلویه برگزار شد
چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، 9 و 10 اردیبهشت ماه با حضور جمعی از هنرمندان و مدیران صنعتی، در عسلویه برگزار شد.
بهزاد رشیدی رئیس جهادانشگاهی هنر با اعلام این خبر، گفت: 9 و 10 اردیبهشت ماه گروهی از سینماگران، عکاسان صنعتی، دانشجویان، استادان دانشگاه و مدیرانی از بخش های هنری و صنعتی کشور، به همت این واحد، برای بازدید از تاسیسات پتروشیمی عسلویه و شرکت در چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی، مهمان شرکت های پتروشیمی این منطقه بودند.
وی در مورد برنامه های جشنواره گفت: حاضران در جشنواره طی دو روز از پتروشیمی‌های برزویه، آریا ساسول و اسکله های بارگیری موارد پتروشیمی بازدی کرده و ضمن استفاده از فضاهای تفریحی منطقه در مراسم اختتامیه و اهدای جوایز جشنواره حاضر شدند.
رشیدی افزود: گروهی از سینماگران، مدیران سینمایی، عکاسان صنعتی - تبلیغاتی و اصحاب رسانه و مدیرانی از جهاددانشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه هنر و مدیرانی از مراگز بزرگ صنعتی در جشنواره حضور داشتند که از میان آنها می توان به سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد، مجتبی میرتهماسب، محسن عبدالوهاب، پروانه معصومی، لقمان خالدی، امیر توده روستا، سعید محصصی، مهدی گنجی، احسان کرمی، رهبر قنبری، مرتضی پایه شناس، علیرضا قاسم خان، احمد ضابطی جهرمی، امیر شهاب رضویان، ناصر باکیده، داریوش کیانی، سعید پورعلی، پرویز کرمی، بهروز بادکو، علی متقیان، محمدرضا شفیعی، حبیب ایل بیگی و... اشاره کرد.
 
 
مراسم اختتامیه جشنواره
مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی صبح روز یکشنبه 10 اردیبهشت ماه با اجرای احسان کرمی با حضور اصحاب رسانه، هنرمندان و مدیران صنایع و پتروشیمی در سالن اجتماعات پتروشیمی مبین برگزار شد.
 
به دنبال خارج کردن جشنواره از تهران بودیم
 
در ابتدای این مراسم مسعود نجفی دبیر جشنواره با اشاره به اینکه برگزاری این رویداد اولین تجربه حضور عسلویه در یک برنامه سینمایی بود و پوزش از کاستی‌های احتمالی بیان کرد: کار دوره چهارم جشنواره را از بهمن‌ماه با کارگاه‌های تخصصی که در دانشگاه‌های مختلف برگزار شد، شروع کردیم. در ادامه برگزاری تورهای عکاسی و فیلمسازی به همراه بازدیدهایی از مراکز صنعتی در برنامه جشنواره بود.
وی با بیان اینکه از زمان برگزاری دوره قبل به دنبال خارج کردن این جشنواره از تهران بوده‌اند، ادامه داد: دوره چهارم برگزاری دوره متفاوتی را تجربه کردیم و با توجه به اینکه از دوره سوم به دنبال بیرون بردن جشنواره از تهران بودیم، خوشحالیم که توانستیم این خواسته را محقق کنیم.
 
در ادامه مراسم پیام مرضیه شاهدایی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرائت شد.
 
 برگزیدگان بخش دانشجویی جشنواره
هیات داوران بخش دانشجویی متشکل از علیرضا بهرامی، مسعود سفلایی و آرش معیریان به همراه حسن‌نژاد، مدیر روابط عمومی شرکت فعالیت‌های غیرصنعتی پاسارگاد برای اهدای جوایز این بخش روی صحنه آمدند.
تندیس و لوح افتخار بهترین خلاقیت هنری بخش دانشجویی جشنواره به علیرضا محبی برای تصویربرداری سیبک‌سازی یکتا تعلق گرفت.
تندیس و لوح افتخار بهترین کارگردانی بخش دانشجویی جشنواره به علیرضا دهقان برای فیلم اوسیا تعلق گرفت.
تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم بخش دانشجویی جشنواره به روابط عمومی پالایشگاه آبادان برای تهیه فیلم پالایشگاه آبادان و افتتاح ۵طرح ملی تعلق گرفت.
 
 
برگزیدگان بخش عکس
در این بخش داریوش کیانی به عنوان یکی از اعضای هیات داوران به همراه پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان و علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری ایسنا روی صحنه آمدند.
جایزه سوم در بخش تک عکس تبلیغاتی به پویا طالبی، جایزه دوم به کیوان ابوالقاسمی و جایزه اول به پویا طالبی تعلق گرفت. همچنین جایزه سوم در بخش تک عکس صنعتی به احمد صالحی، جایزه دوم به آزیتا بیات و جایزه اول به نسیم همتی اهدا شد.
در بخش مجموعه عکس صنعتی و تبلیغاتی، جایزه اول به آرش جوادی برای مجموعه عکس آلارُز، جایزه دوم به امید پورآذر برای مجموعه عکس تونل و جایزه سوم به مهناز شفیعی برای مجموعه عکس سد رودبار تعلق گرفت.
 
در ادامه مراسم داریوش کیانی از داوران بخش عکس جشنواره که در مراسم حضور داشت، اظهار کرد: خیلی خوشحالم با اینکه بستر مناسبی برای عکس صنعتی و تبلیغاتی نداریم، اما چند سالی است که با توجه به شرایط جامعه صنایع کشور آن‌طور که باید زمینه ساز هنرهایی مثل عکس و فیلم صنعتی نیستند.خوشحالم که چنین جشنواره‌ای برگزار می‌شود و خوب‌تر این‌که فهمیدم جوان‌های با انگیزه و مشتاقی در این فضا هستند و عکاسان جوان و گمنامی در عکاسی صنعتی داریم.
 
او در ادامه بیانیه هیات داوران را قرائت کرد: «اعضای هیات داوران پس از بررسی ۹۴۵اثر رسیده، ۴۰تک عکس و ۷مجموعه عکس را جهت نمایش انتخاب کردند. این انتخاب از میان ۱۲۹اثر در بخش تک عکس تبلیغاتی، ۲۳۶اثر در بخش تک عکس صنعتی و ۵۳ مجموعه در بخش عکس در شاخه‌های مختلف بوده است. در هر بخش‌ سه جایگاه در نظر گرفته شد. همچنین اعضای هیئت داوران ضمن استمرار این جشنواره امیدوار است شاهد رشد جشنواره و تخصصی‌تر شدن آن باشد، چون جشنواره را گامی مهم در کشف استعدادهای تازه می‌داند.»
 
 
نکوداشت استاد مسعود معصومی
در ادامه مراسم، نکوداشت زنده‌یاد مسعود معصومی که بنیان‌گذار عکس صنعتی بوده است، در چهارمین دوره جشنواره فیلم و عکس صنعتی برگزار شد. همچنین مجموعه‌ای از عکس‌های این عکاس در نمایشگاه عکس جشنواره به نمایش درآمد.
برای این بخش محمد مهدی طباطبایی‌نژاد، امیر شهاب رضویان و مسعود نجفی برای اهدای لوح تقدیر نکوداشت مسعود معصومی روی صحنه رفتند.
پروانه معصومی، همسر سابق مسعود معصومی روی صحنه آمد و ضمن تشکر از برگزاری این برنامه عنوان کرد: استاد معصومی تا زمانیکه زنده بود، هرگز اجازه نداد برایش بزرگداشت بگیرند، او عاشق حرفه خودش و تدریس بود. جای او برای کسانی‌که همیشه می‌خواستند یاد بگیرند، خالی است.
او همچنین ادامه داد: در سال‌های جوانی با مهرداد زاهدیان به کلاس‌های معصومی می‌رفتیم و ایشان آغازگر عکاسی صنعتی و نوین در کشور بودند.
این کارگردان در ادامه با اشاره به برخی مشکلات زیست محیطی عنوان کرد: حالا که در عسلویه هستیم، می‌بینیم که از زمین موادی را برای توسعه اقتصادی و صنعتی کشور استخراج می‌کنند، در حالیکه آسمان از دود سیاه می‌شود، می‌دانم این دودها چقدر برای محیط زیست ضرر دارد، اما کاش برخی از طبعاتی که این کارها به محیط زیست وارد می‌کند را در نظر بگیریم و ما هنرمندان که همیشه هم منتقد هستیم، با همفکری‌هایی با یکدیگر در این زمینه فعالیت‌هایی را انجام دهیم تا آسیب‌های محیط زیست را به حداقل برسانیم.
 
 
هنر می‌تواند انسان‌های شریف حاضر در صنعت را معرفی کند
در بخش بعدی مراسم سعید پورعلی ـ معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی ـ ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان گفت: در شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم و عکس فناوری و صنعتی بارها و بارها برای خودمان تکرار می‌کردیم که این جشنواره چرا باید برگزار شود و چرا باید استمرار داشته باشد. به هرحال فرهنگ ایران کهن است ولی با این‌حال روایت‌های سیاسی توام با بسیاری ناملایمات و غرض‌ورزی‌ها در جهان اتفاق می‌افتد. فرازهایی که در عصه بین المللی برای کشوری مثل ایران درست کرده‌اند کم ما را آزار نداده و با اینکه دولت تلاش‌هایی برای تغییر این روایت‌ها داشته، اما حسادت‌ها و کینه‌ورزی‌ها همیشه بوده است.
پورعلی در ادامه با بیان اینکه در روایت‌ها جای خالی علم و فناوری خالی است، بیان کرد: پیوند میان هنر و صنعت و هنرمندان و صنعتگران که هر دو از مجموعه خلاقان و نوآوران کشور محسوب می‌شوند نیاز امروز ماست. امروز نیاز داریم این روایت را برجسته کنیم و لازم است توان علمی و فناوری کشور را نشان دهیم. و روایتی از فعالیت‌های کشور در بخش‌های دیگر را نیز به تصویر بکشیم.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره صنعتی از جهاد دانشگاهی صنعتی شریف شروع شد و به جهاد دانشگی واحد هنر آمد، اظهار کرد: این تغییر و جابه‌جایی اتفاقی بسیار بالنده بود که در ادامه آن حضور اعضای خبرگزاری ایسنا و جهاد دانشگاهی در این جشنواره توانست جمع خوبی را به جشنواره اضافه کنند و برای ارتقای آن گرد هم بیاورد.
او در ادامه تاکید کرد: امیدوارم دوستانی که در قالب هنرمندان و اعضای هیات داوران که این جشنواره را گرمی و رونق بخشیده‌اند، در سال‌های بعد هم همراه و همگام باشند. چون ما نیاز داریم بگوییم به موازات تحولات فرهنگی و سیاسی، تحولات فناورانه و صنعتی در کشور داریم. البته نباید فضا را تنها به سمت تبلیغ ببریم، بلکه باید روایتی از آدم‌هایی که خلاقیت را در صنعت به وجود آورده‌اند، نشان دهیم. بسیاری از انسان‌هایی که در صنایع هستند، اصلا در جایی دیده نمی‌شوند. بسیاری برای اعتلای نام ایران از مهم‌ترین سرمایه‌های خودشان می‌گذرند و ایستاده‌اند. هنر باید این انسان‌های شریف را نشان دهند و به تصویر بکشند.
 
برگزیدگان بخش ویژه صنایع پتروشیمی
در ادامه مراسم اعضای هیات داوران بخش فیلم و عکس صنایع پتروشیمی متشکل از ناصر باکیده، بهزاد رشیدی، حسین هندی به همراه بهروز بادکو معاون جهاد دانشگاهی روی صحنه آمدند.
در این بخش چهار لوح افتخار در بخش فیلم‌های پتروشیمی به روابط عمومی‌ پتروشیمی آریا ساسول، روابط عمومی پتروشیمی جم، روابط عمومی پتروشیمی رازی و روابط عمومی پتروشیمی شیراز تعلق گرفت، همچنین رضا خلج مدیر روایط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تندیس و لوح افتخار بخش فیلم‌های پتروشیمی و محمد مهدی رحیمیان تندیس و لوح افتخار در بخش عکس پتروشیمی را دریافت کردند.
 
 
تقدیرها
در بخش دیگری از این مراسم بهزاد رشیدی، مجتبی میرتهماسب، موسوی شاد معاون روابط عمومی وزارت نفت و بزرگمهر مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت روی صحنه رفتند.
اولین تقدیر مربوط به علی‌اصغر حاجی‌بابا صنعتگر و کارآفرین بود که برای دریافت لوح تقدیر روی صحنه آمد.
از استادحاجی بابا به عنوان کارآفرین نخبه در حوزه صنعت یاد می‌شود. بخشی از تلاش و زندگی ایشان در مستند «پنبه تا آتش» از مجموعه مستند «کارستان» به تهیه‌کنندگی مجتبی میرتهماسب به تصویر کشیده شده است.
 
دومین تقدیر به پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان، به خاطر برگزاری موفق جشنواره ایران ساخت و فعالیت های فرهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اختصاص یافت.
تقدیر سوم جشنواره نیز به علی مصریان مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران خودرو اختصاص یافت.
 
 
بزرگداشت استاد فرشاد فدائیان
در بخش بزرگداشت اختتامیه جشنواره چهارم، حبیب ایل بیگی، سعید پورعلی و مسعود نجفی برای بزرگداشت از فرشاد فدائیان مستندساز صنعتی روی سِن آمدند. فدائیان نیز لوح تقدیر و تندیس خود را دریافت کرد.
  
 
برگزیدگان بخش تصویری
در بخش پایانی مراسم، اعضای هیات انتخاب بخش فیلم شامل مرتضی‌ پایه‌شناس، مهرداد زاهدیان وعلیرضا قاسم‌خان و دو نفر از اعضای هیات داوران آثار تصویری شامل امیر توده‌روستا و احمد ضابطی‌جهرمی جوایز این بخش را اهدا کردند.
تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم در بخش پویانمایی به علی نیکوکار برای انیمیشن «زادگاه زندگی» اهدا شد.
تندیس و لوح افتخار بهترین کارگردانی در بخش آیتم‌های تبلیغاتی به امیرعباس خسروی نژاد برای نماهنگ «جام مسین» تعلق گرفت.
تندیس و لوح افتخار بهترین اثر در بخش آیتم‌های تبلیغاتی به محمدمهدی فکریان برای نماهنگ «فراش» اهدا شد.
لوح افتخار و جایزه ویژه هیات داوران در بخش مستند به علی نیکوکار برای فیلم «باروری ابرها» تعلق گرفت.
لوح افتخار برای بهترین خلاقیت هنری در بخش مستند محمدرضا تیموری برای تصویربرداری «آب، آتش، خاک» اهدا شد.
تندیس و لوح افتخار بهترین خلاقیت هنری در بخش مستند به پویان شعله‌ور برای تدوین فیلم «پرواز تا پردیس» اختصاص یافت.
لوح افتخار بهترین کارگردانی به کاوه مظاهری برای فیلم «پرواز تا پردیس» رسید و تندیس و لوح افتخار بهترین کارگردانی را لقمان خالدی برای «فصل هرس» دریافت کرد.
لوح افتخار بهترین فیلم بخش مستند به رهبر قنبری برای فیلم «تب مسین» اهدا شد.
تندیس و لوح افتخار بهترین فیلم بخش مستند نیز به مجتبی میرتهسماب تهیه‌کننده فیلم «طبرستانی‌ها» تعلق گرفت.
خالدی در این بخش ضمن تشکر از اعضای هیات داوران و با اشاره به چهره‌های شاخص اعضای هیات داوران اظهار کرد: از مهدی شاه‌محمدی تهیه‌کننده فیلم که به من ایمان داشت، تشکر می‌کنم. «فصل هرس» درباره شخصیتی است که مدعی است داروی سرطان را کشف کرده است. ورود به زندگی او سخت بود، اما وقتی وارد کار شدیم و دوربین را به زندگی و کارخانه او بردیم، می‌گفت دوربین اجازه نمی‌دهد کسی دروغ بگوید و کار اشتباه انجام دهد. دوربینی که جشنواره به صنعت می‌آورد، باعث می‌شود کسی اشتباه نکند و کارش را درست انجام دهد. این جشنواره باید در صنعت بماند.
او همچنین تصریح کرد که این جایزه به دلیل ماهیت صنعتی و فناورانه آن و نیز انتخاب از سوی اعضای شاخص هیات داوران برایش اهمیت دو چندانی دارد.
میرتهماسب نیز پس از دریافت جایزه خود اظهار کرد: مجموعه کارستان برای من خیلی مهم بود، مجموعه‌ای که در آن کارآفرین‌ها را معرفی می‌کردیم و ارزش جوایز به جای خود است، اما دیده شدن مستندها خیلی اهمیت دارد و جشنواره‌ها به دیده شدن این فیلم‌ها کمک بیشتری می‌کند.
 
 
جایزه صندوق حمایت و توسعه صنایع الکترونیک
در این بخش جایزه صندوق حمایت و توسعه صنایع الکترونیک به شیرزاد احمدی برای فیلم «سامانه هوشمند ارتباطات خودرویی» اهدا شد.
 
همچنین در این مراسم نماهنگی ساخته سعید بشیری به مناسبت روز خلیج‌فارس پخش شد.
 
...
...